Product information "Disney Traditions / Jim Shore figurine - Tigger Fighting a Bee "Bee Boxing" 6014319"
With fierce determination, Tigger fights a bumblebee in this whimsical Winnie the Pooh design by Jim Shore. With the artist's iconic rosemaling and charming craftsmanship this playful piece makes an alluring addition to your home decor.
The item is packed in a branded craft box. Unique variations should be expected as the product is hand painted.
• Jim Shore Disney Traditions Collection
• Tigger Fighting a Bee
• "Bee Boxing"
| Article group: | Figurine |
|---|---|
| Artist: | Jim Shore |
| Brand: | Disney Traditions |
| Charakter: | Tigger |
| Disney movie: | The Many Adventures Of Winnie The Pooh |
| Height: | 14,0 cm |
| Length: | 10,0 cm |
| Manufacturer: | Enesco |
| Material: | Stone Resin |
| Width: | 6,5 cm |
| Year of release: | 2023 |
Login
No reviews found. Share your insights with others.