Product information "Disney Traditions / Jim Shore figurine - Eeyore, Pooh, Tigger & Piglet "Built By Friendship" 4055413."
This whimsical stacked design straight from the Hundred Acre Wood features Eeyore carrying the entire Pooh gang including Winnie the Pooh himself, a boisterous Tigger and a delighted Piglet on top. Designed by the award winning artist and sculptor, Jim Shore for the Disney Traditions brand.
The item is packed in a branded craft box. Unique variations should be expected as the product is hand painted.
| Article group: | Figurine |
|---|---|
| Artist: | Jim Shore |
| Brand: | Disney Traditions |
| Charakter: | Eeyore, Piglet, Tigger, Winnie The Pooh |
| Disney movie: | The Many Adventures Of Winnie The Pooh |
| Height: | 25,5 cm |
| Length: | 12,0 cm |
| Manufacturer: | Enesco |
| Material: | Stone Resin |
| Width: | 9,0 cm |
| Year of release: | 2016 |
Login
No reviews found. Share your insights with others.